אנדומטריוזיס – מה זה ומהם הטיפולים הטבעיים האפשריים?

אנדומטריוזיס – מה זה ומהם הטיפולים הטבעיים האפשריים?

האם את סובלת בזמן המחזור החודשי מכאבי תופת? האם הדימום הווסתי שלך רב וארוך יותר מהרגיל? סובלת מכאבים קשים בזמן קיום יחסי מין? אם כן, יתכן שאת סובלת מאנדומטריוזיס – מחלה גינקולוגית כרונית ודלקתית המאפיינת בעיקר נשים צעירות בגיל הפריון. למעשה, זו בעיה נפוצה במיוחד, 1 מתוך 10 נשים צעירות בגיל הריון סובלות ממנה, אך רבים אינם מדברים על התופעה, לכן נשים רבות אינן מכירות את המחלה הפוגעת באופן משמעותי באיכות חייהן.

מה זה אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס (אנדו = פנים, מטריום – רחם) היא מחלה נפוצה בקרב נשים בגיל הפוריות, בין תסמיניה המוכרים – כאבים עזים בזמן המחזור החודשי, כאבים במהלך קיום יחסי מין, דימום מוגבר, כאבים כרוניים ובעיות פוריות. הרקמה התקינה ברחם נקראת אנדומטריום (רירית הרחם), וכאשר הרקמה גדלה מחוץ לרחם המצב הרפואי מכונה כאנדומטריוזיס. הרקמה הדומה לרירית הרחם יכולה לגדול בעיקר בסמוך לאיברי הרבייה כמו שחלות וחצוצרות, וניתן למצוא אותה במקרים רבים גם ברצועות התומכות ברחם. כדאי לדעת כי האנדומטריום יכול להופיע גם באזורים רחוקים יותר כמו שלפוחית השתן, הרקטום והמעי הגס, ובמקרים יחסית נדירים ניתן למצוא את הרקמה הרירית גם במוח ובריאות.

הרופא יתשאל את המטופל כדי לבדוק מהו מיקום האנדומריוזיס, ולאחר מכן הוא ישלח אותה לבדיקה גינקולוגית ולבדיקות הדמיה כמו MRI ואולטראסראונד. הרקמה הרירית מגיבה לשינויים הורמונליים, בדיוק כמו רירית הרחם, לכן במהלך המחזור החודשי הרקמה הרירית מדממת ועלולה לגרום להידבקויות לאיברים הנמצאים בסביבה, ומכאן הדרך קצרה לבעיות פוריות, להיווצרות ציסטות וליצירת רקמה מצולקת במוקדים השונים. כאשר הרקמה המדממת נמצאת מחוץ לרחם, אין לדם פתח יציאה מהגוף, לכן קיין חשש להידבקויות של איברים סמוכים ולציסטות.

תסמינים מוכרים

התסמינים השכיחים ביותר האופייניים לאנדומטריוזיס הם:

  • כאבים חזקים לפני ובמהלך המחזור החודשי.
  • דימום וסתי רב וארוך מהרגיל.
  • כאבים חזקים בזמן קיום יחסי מין או אחריהם.
  • הפרעות שונות במערכת העיכול.
  • כאבים כרוניים באזור האגן.
  • כאבים בעת מתן שתן, בעיקר בזמן המחזור החודשי.
  • בעיות פוריות וקושי להרות.
  • עייפות כרונית, מצב רוח ירוד, דיכאון.

טיפול מומלץ באנדומטריוזיס

טיפול באנדומטריוזיס תלוי בממצאי הבדיקות והאבחונים, בגיל האישה, בחומרת התסמינים, ברקע הרפואי ההיסטורי של המטופלת ועוד. ברוב המקרים הרופא ימליץ על טיפול המכוון להעלמת התסמינים ולשיפור איכות חייה של המטופלת, כמו גם בטיפול שמטרתו לפתור את בעיית אי הפוריות. ישנם טיפולים תרופתיים, אך הטיפול העיקרי המוצע כיום הוא בגישת הלפרוסקופיה.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי רופא מומחה לרוב ימליץ על טיפול שמרני בשילוב טיפולים מתחום הרפואה המשלימה, למשל סדרת טיפולים באמצעות דיקור סיני, הומאופתיה ורפלקסולוגיה. אלו טיפולים משלימים המסייעים לנשים רבות הסובלות מהבעיה השכיחה, הטיפולים יעילים במיוחד במקרים של בעיות סדירות במחזור החודשי, כאבים חזקים וכדומה, ובנוסף לרוב ממליצים גם על שינוי תזונתי.

שלד אנושי

גיא רופא מדבר על פריצות דרך טכנולוגיות רפואיות מהפכניות אשר יכולות לשנות לנצח את אופן התרגול של הרופ

הרפואה משתנה תמיד, עם טכנולוגיה נהדרת שיכולה לשנות את הדרך בה רופאים פועלים לנצח. דוגמה אחת היא ניתוח רובוטי. זרועות רובוטיות, בהפעלת רופאים מנוסים, יכולות לבצע ניתוחים מסובכים בדיוק. זה מביא לחתכים קטנים, פגיעה נמוכה יותר וזמני החלמה מהירים.

לקריאת המאמר »

יישור לסת ללא ניתוח

יישור לסת ללא ניתוח היא טיפול אורתודונטי שמתקן בעיות בלסת באמצעות שימוש במכשירים ובטכניקות שונות. גישה לא פולשנית זו צברה פופולריות בשל היתרונות הרבים שלה

לקריאת המאמר »
גלילה לראש העמוד