הקשר בין ריצה לכאבי גב

הקשר בין ריצה לכאבי גב

בכל פעם שאתם מותחים מחדש את גבולות היכולת הפיזית שלכם, זה עלול לגרום אי-נוחות במהלך ההתאוששות ממנה. ריצה ארוכה, למשל, יכולה להותיר אתכם קצרי נשימה וכאובים בבוקר למחרת. בנוסף לכך, רבים סובלים מכאבי גב גם במהלך הריצה ולאחריה. מדוע, האם יש קשר בין פעולת הריצה לכאבי הגב, ומהן הדרכים לטפל בכך?

 

חלקכם אולי מכירים את זה. אתם בעיצומה של ריצה, הזיעה נוטפת והאדרנלין פועם בוורידים. פתאום אתם מרגישים כאב חד ומשתק באזור הגב אתם מנסים להתעלם ממנו, להמשיך לקוץ ולהתקדם הלאה, אבל הוא ממשיך לקדוח לכם בין החוליות של הגב. אתם עוצרים לכמה רגעים, מנסים להתמתח, להניע מחדש את השרירים שאולי נתפסו לכם תוך כדי הריצה, אבל זה לא באמת עוזר. אז מה עושים, ולמה זה קורה?

 

למה כואב לנו הגב במהלך ובעקבות הריצה?

כאשר אנו מתייחסים אל הנושא של פציעות בעקבות ריצה אנו מתייחסים בדרך כלל אל הברכיים, הרגליים והירכיים, ובזמן שכאבי גב בקרב אנשים שעוסקים בריצה אינם נפוצים עד כדי כך, ישנם אצנים הסובלים מכאבי גב חזקים, במיוחד כאלו אשר חדשים בספורט או כאלה שהחליטו להגדיל את מרחקי הריצה שלהם.

 

במקרים רבים הפעולה הפיזית של הריצה היא לא הגורם הישיר של כאבי גב. למעשה, מחקרים הראו שאתלטים מקצועיים סובלים בדרך כלל פחות מהאדם הממוצע מכאבי גב. בתוך זאת, ריצה יכולה לעורר ולהעצים תופעות ששייכות בדרך כלל לכאבי גב, כך למשל כאבי שרירים, כאב דוקר בגב, כאב בעת הרמת משקלים וכאב בעת התכופפות.

 

כאב גב שמתמשך או מתעצם במהלך פעילות גופנית יכול להוות סמן לתופעה חמורה יותר, כלומר פעולת הריצה היא לא בהכרח הטריגר, אבל היא המצת שמדליק את השריפה הפיזית הזו. מצבים גופניים שבדרך כלל גורמים לכאבי גב הם בלט דיסק, מתיחות שרירים ועוויתות לא רצוניות של הגוף. אנשים שעוסקים בפעילות ספורטיבית אינטנסיבית ומעמיסים על גופם יותר מדי מעמסות בבת אחת יכולים לעורר את חלק מהמפרקים באזור הגב, מה שיכול להסתיים בכאבי גב חזקים.

 

מהו הקשר בין פעולת הריצה לכאבי גב?

הקשר בין השניים הוא סימביוטי אך תלוי מצבו הפיזי של הסובל ממנו. על פי רוב, אדם אשר עוסק מזה תקופה ארוכה בפעילות ספורטיבית אינטנסיבית, כוונתנו היא לאדם אשר גופו מתורגל בעומסי תנועתיות לא שגרתיים, שרץ, מתעמל וחייו סובבים בין השאר סביב הכושר הגופני, טיפוחו ושימורו, יסבול בהכרח מפחות כאבי גב ושלל תופעות מצערות מכיוון שגופו כבר מנוסה במעמסה כזו או אחרת.

 

ריצה היא פעולה פיזית אשר מערבת את כל חלקי הגוף, החל מהרגליים, דרך הגב וכלה בזרועות. כאשר אנו רצים מרחק מסוים לאורכה של תקופה, אנו מרגילים בכך את גופנו למעמסה מסוימת שהוא מרגיש כי הוא יכול לה. עם זאת, לעיתים כאשר אנו מתרגלים אליה עולה בנו הצורך לשפר ולהגדיל את מרחק הריצה הקודם, וכך הגוף, שהתרגל עד כה לטווח מסוים, צריך לדחוף מבעד לגבולותיו, להתאמץ הרבה יותר, וכך עלול להיווצר מצב של כאבי גב.

 

איך מטפלים בתופעה?

יש מגוון דרכים לטיפול בכאבי גב חזקים, וניתן לטפל בהם באמצעות פיזיותרפיה, הידרותרפיה, משחות להקלה על כאבים ושאר תרופות, או אם המצב מצדיק – התערבות ניתוחית. כמו כן, ישנם מכשירים ייעודיים כמו חגורות גב שנועדו לשפר את מצבם של הסובלים מכאבי גב ובעיות אורטופדיות שונות. טיפול על ידי פיזיותרפיסט מנוסה יוכל לסייע לכם רבות – המטפל יבקש מכם לבצע מספר תנועות בכדי לבחון את רמת הגמישות והתנועתיות של המפרקים השונים, יביט ויראה איך מתקיימת התנועה ואיפה היא "נתקעת", כלומר איפה נקודת הכאב נמצאת בגב שלכם, ויבצע בדיקת רפלקסים, תחושה וכוח שרירים שיסייעו לו לבדוק איזה עצב נלחץ על ידי הדיסק, ואיך ניתן לטפל בכם באופן המקצועי, המעמיק והרציני ביותר, שיסייע לכם להתגבר על הכאב ולחזור לשגרה מהר ככל הניתן. במכון פיזיותרפיה מוביל מציעים טיפול בכאבי גב חזקים ובמגוון בעיות נוספות כמו פריצת דיסק, בלט דיסק, פציעות ספורט ועוד.

 

 

 

שלד אנושי

גיא רופא מדבר על פריצות דרך טכנולוגיות רפואיות מהפכניות אשר יכולות לשנות לנצח את אופן התרגול של הרופ

הרפואה משתנה תמיד, עם טכנולוגיה נהדרת שיכולה לשנות את הדרך בה רופאים פועלים לנצח. דוגמה אחת היא ניתוח רובוטי. זרועות רובוטיות, בהפעלת רופאים מנוסים, יכולות לבצע ניתוחים מסובכים בדיוק. זה מביא לחתכים קטנים, פגיעה נמוכה יותר וזמני החלמה מהירים.

לקריאת המאמר »

יישור לסת ללא ניתוח

יישור לסת ללא ניתוח היא טיפול אורתודונטי שמתקן בעיות בלסת באמצעות שימוש במכשירים ובטכניקות שונות. גישה לא פולשנית זו צברה פופולריות בשל היתרונות הרבים שלה

לקריאת המאמר »
גלילה לראש העמוד