למה לצפות בטיפול פסיכולוגי?

למה לצפות בטיפול פסיכולוגי?

לא כל אחד 'זקוק' לטיפול פסיכולוגי. מצד שני, רבים שוגים לחשוב כי אינם יכולים להסתייע בכלים השונים הניתנים על-ידי פסיכולוג מורשה.

אם ננסה לפשט מעט את תפקידו של הפסיכולוג, הרי שזהו אדם שמטרתו להעניק כלים חיוניים להתמודדותנו היומיומית אל מול נבכי הנפש. יש שיזדקקו לכך כדי להביא לשיפור דרמטי באיכות חייהם, ויש שיראו בכלים אלו כלא אחר מאשר 'צ'ופר' אשר יאפשר לנווט נכונה במציאות היומיומית.

הטיפול הוא איננו נקודתי, כי אם תהליך

פסיכולוג הוא אדם שחוקר את התהליכים הרגשיים והנפשיים ואת ההתנהגות האנושית על סמך התבוננות, הצעת חיבורים אפשריים ופרשנות של תבניות ודפוסים שונים אשר נראה שמאפיינים את האדם המטופל.

את הטיפול עצמו נהוג לכנות בשם הכולל ״פסיכותרפיה״, שם אשר מתייחס למגוון רחב של שיטות טיפול אשר ביכולתם לעזור לאדם להתמודד עם קשיים ואתגרים רגשיים ואף מצבים פסיכיאטריים הדורשים בהתערבות תרופתית.

טיפול פסיכולוגי נועד לאפשר למטופלים להבין טוב יותר את רגשותיהם ומחשבותיהם, את התהליכים והקונפליקטים הפנימיים המתחוללים בתוכם, להכיר טוב יותר מה גורם להם לחוש תחושות חיוביות, מה מוביל לתחושות שליליות ועוד.

יש שיסתייעו בפסיכולוג על מנת לשפר התמודדות עם מצבים מאתגרים וקשים מנשוא דוגמת חרדות, דיכאון מאובחן וטראומות נפשיות. אחרים יחפשו דרכים לרכך מעברים משמעותיים במהלך החיים, כמו יציאה מהבית, גירושין ועוד.

מה משך הטיפול?

יהיה זה קשה עד בלתי אפשרי לאמוד את משך הטיפול, שכן חומרת הסוגיה הבריאותית וכן תחושתו האישית של המטופל באשר למידת נחיצותו של הטיפול משתנים.

ניתן לומר כי לעתים קרובות, משך הטיפול אורך לכל הפחות מספר חודשים עד שנה. חשוב להבין היטב כי המוכנות להשתנות איננה מסתכמת במפגש אחד; התוצאות החיוביות יגיעו, אך הן הדרגתיות ולעתים דורשות תהליך ארוך וממושך. לעתים, יורגשו רק בדיעבד, לאחר סיום הטיפול.

תהליך שכזה נועד לאפשר הן למטופלים ולהן למטפלים, לזהות את הרגשות שצפים, לזהות את מקורותיהם ולהיעזר בהן בהתמודדות היומיומית עם החיים.

דגשים בבחירת פסיכולוג

זכרו כי טיפול פסיכולוגי פוגש אתכם במצב הרגיש ויתכן החשוף ביותר. על כן מוטב שלא למהר ולבחור בפסיכולוג הראשון שאתם מוצאים. להלן מספר טיפים מרכזיים שיסייעו לכם לבצע את הבחירה הנכונה:

  • מיקום: אין מדובר במפגש חד-פעמי כי אם תהליך ממושך. על כן, הקפידו לבחור במיקום שיאפשר לכם להגיע בנוחות ובמהירות. אם אתם גרים בהוד השרון אך עובדים בתל אביב, ייתכן שיהיה נוח יותר לבחור בפסיכולוג בתל אביב אליו תוכלו להגיע מיד עם סוף היום.
  • התמחות: הקפידו לוודא אם מדובר בתחומי התמחות שיוכלו להועיל לכם. כבר בשיחת ההיכרות הראשונית הטלפונית, נסו לדלות פרטים והיו סמוכים ובטוחים כי אם הפסיכולוג עצמו יחוש כי איננו יכול לסייע, הוא ישמח להמליץ על קולגה ראוי.
  • מגדר: פסיכולוג? או פסיכולוגית? חשבו היטב אם מדובר בנושאים שתרגישו נינוחים לשתף כאשר מדובר בגבר או לחילופין אישה.

לסיכום

טיפול פסיכולוגי עשוי להיות תהליך ארוך וממושך, במסגרתו הן המטפל והן המטופל מנווטים ולומדים להכיר את נבכי הנפש, ואת דרכי ההתמודדות שיאפשרו גיבוש איכות חיים גבוהה יותר.

תוצאות הטיפול יכולות לסייע הן עבור בעלי טראומות נפשיות וסוגיות בריאותיות נוספות, והן עבור אלו המבקשים לרכוש כלים נוספים להתמודדות עם חיי היום יום.

שלד אנושי

גיא רופא מדבר על פריצות דרך טכנולוגיות רפואיות מהפכניות אשר יכולות לשנות לנצח את אופן התרגול של הרופ

הרפואה משתנה תמיד, עם טכנולוגיה נהדרת שיכולה לשנות את הדרך בה רופאים פועלים לנצח. דוגמה אחת היא ניתוח רובוטי. זרועות רובוטיות, בהפעלת רופאים מנוסים, יכולות לבצע ניתוחים מסובכים בדיוק. זה מביא לחתכים קטנים, פגיעה נמוכה יותר וזמני החלמה מהירים.

לקריאת המאמר »

יישור לסת ללא ניתוח

יישור לסת ללא ניתוח היא טיפול אורתודונטי שמתקן בעיות בלסת באמצעות שימוש במכשירים ובטכניקות שונות. גישה לא פולשנית זו צברה פופולריות בשל היתרונות הרבים שלה

לקריאת המאמר »
גלילה לראש העמוד