מה זה אורטיקריה וכיצד לטפל בבעיה בדרכים טבעיות?

מה זה אורטיקריה וכיצד לטפל בבעיה בדרכים טבעיות?

תמונה : PEXELS

אורטיקריה (Urticaria), ובעברית חרלת או סרפדת, היא תפרחת עורית אדומה ומגרדת שעלולה להיגרם על ידי תגובה אלרגית, תגובה פיזית לחשיפה לקור, מים או לחץ ומצבים רפואיים כמו זיהום או מחלה אוטואימונית.

התפרחת יכולה להימשך ימים אחדים או עשרות בשנים, אבל ברוב המקרים היא תיעלם לאחר מספר שבועות. אם הפריחה נמשכת פחות מ-6 שבועות היא תיקרא אורטיקריה חריפה, או אם הפריחה נמשכת יותר מ-6 שבועות היא תיקרא אורטיקריה כרונית או מתמשכת. למעשה אורטיקריה (סרפדת) היא התפרצות פתאומית של בליטות נפוחות בגוון אדמדם על העור, כתוצאה מתגובת הגוף לאלרגנים מסוימים או מסיבה לא ידועה.

סוגי אורטיקריה והתסמינים

אורטיקריה חריפה: כאשר הנגעים חוזרים ונשנים ונמשכים למשך פחות מ-6 שבועות, יכולים להופיע בחלקים שונים של הגוף ותוך שעות להיעלם מבלי להותיר שום סימן. הטריגרים הגורמים לאורטיקריה כוללים תגובות אלרגיות למזון, עקיצות, תרופות או חרקים.הטריגר הנפוץ ביותר לאורטיקריה בקרב ילדים צעירים הוא זיהום (כמו וירוס).

אורטיקריה כרונית: אורטיקריה כרונית מאופיינת גם היא בהופעת נגעים שדועכים תוך כמה שעות מבלי להותיר צלקות. עם זאת, אנשים עם אורטיקריה כרונית עלולים לחוות תסמינים עם או בלי טריגר שניתן לזיהוי. הבדל זה מוביל לשני תת סוגים של אורטיקריה כרונית:

  1. אורטיקריה ספונטנית – פריחה שבאה והולכת מבלי שניתן לזהות את הטריגר להופעתה. במקרים מסוימים היא מלווה באנגיואדמה (angioedema).
    1. אורטיקריה פיזית – פריחה שזקוקה לטריגר פיזי כלשהו כדי להופיע. הטריגר יכול להיות שריטות, לחץ מבגד צמוד, חשיפה לשמש או למים, פעילות גופנית ולפעמים גם קור.

בין אורטיקריה לרפואה סינית

עדויות לכך שדיקור סיני וצמחי מרפא שימשו לטיפול בהפרעות בעור, כמו אורטיקריה, ניתן למצוא בספרות הרפואית המוקדמת עוד מהמאה ה-3 לספירה. צמחי מרפא ומחטי אבן שמשו אז כדי להקל ולרפא אי נוחות קיצונית באזורים שונים בגוף.

ברפואה הסינית, התפרצות הפריחה מתוארת כרוח הפולשת לעור ולמרידיאנים וגורמת לגירודים ולנפיחויות: כאשר הפריחה היא אדומה – זו אינדיקציה לכך שרוח וחום מעורבים בהופעתה; כאשר הפריחה היא בגוון ורוד בהיר או לבן –  סביר להניח שהאבחון יהיה רוח קרה שחדרה לעור.

אופן האבחון של מצב המטופל יקבע את נקודות הדיקור שיעודדו ריפוי, את התרופות הצמחיות שיירשמו למטופל ואת ההמלצות לשינויים באורח החיים. שלל הטיפולים מיועד להתייחס למאפיינים הגורמים למצב בריאותי זה הן לשורש (לגורם הפריחה) והן לענף (לתסמינים). התייחסות זו מאפשרת להעניק הקלה מידית מהגרד ומהנפיחות (הענף) ולטפל בחוסר האיזון הבסיסי ובטריגרים הגורמים למצב (השורש)

דיקור סיני ורפואה סינית יכולים להיות יעילים מאוד לטיפול במצבי עור. הם יכולים לספק הקלה מהירה כשהתסמינים חמורים, והקלה משמעותית ומתמשכת למצבי עור חוזרים או כרוניים.

גלילה לראש העמוד